Aparaty stałe

gdy nie można aparatu zdjąć samodzielnie...

Aparaty stałe to cała grupa aparatów montowanych przez lekarza na zęby pacjenta, których pacjent nie może zdjąć samodzielnie. Pozostają więc w jamie ustnej przez 24 godziny na dobę, a brak  przerw w ich działaniu przyczynia się do dużej efektywności leczenia. Gdy aparat pracuje w sposób ciągły, niezależnie od współpracy pacjenta, możliwe jest szybkie i zgodne z zamierzeniami leczenie.
Aparaty stałe dzielimy na tzw. cienkołukowe i grubołukowe.

Aparaty stałe cienkołukowe to najczęściej stosowany rodzaj aparatów. Składają się z elementów przyklejonych bezpośrednio do powierzchni zębów, zwanych zamkami ortodontycznymi, łączącego je łuku, będącego elementem czynnym w aparacie oraz ligatur czyli kolorowych gumek, stabilizujących łuk do zamków. Pacjent sam dokonuje wyboru odnośnie rodzaju materiału, z którego wykonane są zamki. Wybrać może zamki metalowe w kolorze srebrnym bądź złotym, porcelanowe lub kryształowe. Zamki porcelanowe i kryształowe, zwane estetycznymi lub kosmetycznymi, różnią się przeziernością i charakteryzują się mniejszą widocznością w porównaniu z aparatami metalowymi. Wszystkie te rodzaje aparatów przyklejone są klasycznie do przedsionkowej, czyli zewnętrznej powierzchni zębów. Istnieją także aparaty przyklejane do wewnętrznej powierzchni zębów zwane aparatami językowymi. Ze względu na swoje umiejscowienie są całkowicie niewidoczne z zewnątrz.
Aparatami stałymi cienkołukowymi możliwe jest dokonanie złożonych przemieszceń zębowych oraz idealne ustawienie każdego z zębów w łuku. Precyzja w trójwymiarowej kontroli pozycji zębów jest ich cechą charakterystyczną i zastrzeżoną dla aparatów cienkołukowych.

Aparaty stałe grubołukowe to grupa aparatów stosowanych najczęściej w celu poszerzenia bazy kostnej. Stosowane są pomocniczo, przed lub w trakcie leczenia aparatami cienkołukowymi. Zakładane są nie na zewnętrzej powierzchni zębów lecz śródustnie, osadzone na pierścieniach i rozpięte między zębami bocznymi. Zawierają elementy czynne w postaci specjalnej śruby (aparat ze śrubą Hyrax) bądź sprężyny niklowo-tytanowej (ekspandery NiTi), których to aktywacja wpływa na poszerzenie podstawy kostnej. Dzięki temu, że są umocowane na stałe, wywierając 24-godzinne działanie,  możliwe jest szybkie osiągnięcie zaplanowanego celu leczenia, a następnie ich szybki demontaż.

STOMATOLOGIA

Gabinet stomatologiczny oferujący kompleksową opiekę: profesjonalna profilaktyka, wybielanie, stomatologia estetyczna, stomatologia dziecięca, leczenie kanałowe, chirurgia, czytaj więcej...

ORTODONCJA

Specjalistyczny gabinet ortodontyczny Joanna Jaskuła-Przybylska Specjalista ortodonta Poznań czytaj więcej....

ORTODONCJA

Specjalistyczny gabinet ortodontyczny Joanna Jaskuła-Przybylska Specjalista ortodonta Poznań czytaj więcej....

myORTHO to specjalistyczny gabinet ortodontyczny znajdujący się w centrum Poznania. Naszą pasją jest przywracanie pięknego i harmonijnego uśmiechu poprzez kompleksowe leczenie ortodontyczne, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Stosujemy pełen wachlarz możliwości jakie daje nam nowoczesna ortodoncja. Nasza oferta obejmuje stałe aparaty ortodontyczne (metalowe, porcelanowe, szafirowe), jak i zdejmowane (płytka Schwarza, Twin block) oraz alignery.  O ile to możliwe staramy się prowadzić leczenie bezekstrakcyjne ( bez usuwania zębów). Dokładnie planujemy nie tylko leczenie aktywne, ale i retencyjne, aby uzyskane efekty cieszyły jak najdłużej.

Zapraszam!

Joanna Jaskuła-Przybylska

specjalista ortodonta

ul. Słowiańska 32/8 Poznań

myORTHO to specjalistyczny gabinet ortodontyczny znajdujący się w centrum Poznania. Naszą pasją jest przywracanie pięknego i harmonijnego uśmiechu poprzez kompleksowe leczenie ortodontyczne, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Stosujemy pełen wachlarz możliwości jakie daje nam nowoczesna ortodoncja. Nasza oferta obejmuje stałe aparaty ortodontyczne (metalowe, porcelanowe, szafirowe), jak i zdejmowane (płytka Schwarza, Twin block) oraz alignery.  O ile to możliwe staramy się prowadzić leczenie bezekstrakcyjne ( bez usuwania zębów). Dokładnie planujemy nie tylko leczenie aktywne, ale i retencyjne, aby uzyskane efekty cieszyły jak najdłużej. Zapraszam! Joanna Jaskuła-Przybylska specjalista ortodonta ul. Słowiańska 32/8 Poznań