STOMATOLOGIA

Gabinet stomatologiczny oferujący kompleksową opiekę: profesjonalna profilaktyka, wybielanie, stomatologia estetyczna, stomatologia dziecięca, leczenie kanałowe, chirurgia, czytaj więcej...

STOMATOLOGIA

Gabinet stomatologiczny oferujący kompleksową opiekę: profesjonalna profilaktyka, wybielanie, stomatologia estetyczna, stomatologia dziecięca, leczenie kanałowe, chirurgia, czytaj więcej...

ORTODONCJA

Specjalistyczny gabinet ortodontyczny Joanna Jaskuła-Przybylska Specjalista ortodonta Poznań czytaj więcej....

Stomatologia dziecięca

czyli maluch w gabinecie...

Pierwszy kontakt dziecka z lekarzem dentystą i gabinetem stomatologicznym jest bardzo ważny. Jeśli wizycie towarzyszy stres i lęk dziecka, może to zaważyć na leczeniu zębów w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby wizyty adaptacyjne były dla dziecka przyjemne. Jeśli te pierwsze spotkania mile zapiszą się w pamięci dziecka, nie będzie ono miało w przyszłości lęku przed leczeniem stomatologicznym. Rezerwujemy odpowiednio dużo czasu na wizyty dzieci, aby mały pacjent mógł oswoić się z nowym otoczeniem i zaufać lekarzowi.
Oczywistym jest, że problemom z zębami łatwiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zapraszamy wszystkich rodziców do przyprowadzenia swojego dziecka jak najwcześniej do gabinetu stomatologicznego. Udzielamy szczegółowych zaleceń dietetycznych, które właściwie przestrzegane mogą wpłynąć na zmniejszenie podatności na próchnicę. Dużą wagę przykładamy do higieny jamy ustnej. Przeprowadzamy instruktaż higieny i demonstrujemy techniki szczotkowania zębów. W końcu ich codzienne oczyszczanie to podstawa w zapobieganiu próchnicy.

Zabiegi profilaktyczne: Lakowanie a lakierowanie... Pojęcia często przez pacjentów mylone, bądź uważane za jeden zabieg.

Lakowanie dotyczy przede wszystkim zębów trzonowych. Posiadają one w swoim ukształtowaniu anatomicznym liczne bruzdy i szczeliny, a ich oczyszczenie stanowi często wyzwanie dla małego pacjenta. Zabieg ten, całkowicie bezbolesny, polega na pokryciu uszczelniaczem (lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień w zębach. Dzięki lakowaniu wyeliminowna zostaje możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Gładka powierzchnia laku ułatwia natomiast oczyszczanie tych okolic.

Lakierowanie dotyczy wszystich zębów i polega na aplikacji pędzelkiem bogatego w fluor lakieru na powierzchnię zębów. Fluor ten zostaje następnie wbudowany w strukturę zębów przyczyniając się do ich zwiększonej odporności na próchnicę. Jest to również zabieg całkowicie bezbolesny. Regularnie powtarzany pozwala zmniejszyć tendencję do rozwoju odwapnień i próchnicy.

Próchnica w zębach mlecznych

Panuje błędne przekonanie, że próchnicy w zębach mlecznych nie warto leczyć, ponieważ zęby te i tak wypadną. Niekorzystnych konsekwencji takiego postępowania jest wiele. Nieleczona próchnica doprowadza do stanu zapalnego i w końcu obumarcia miazgi zęba, co wiąże się z bólem, któremu może towarzyszyć obrzęk, a nawet podwyższona temperatura ciała u dziecka. Stan zapalny zęba mlecznego toczący się wokół rozwijającego się zawiązka zęba stałego może doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Co więcej, większość zębów mlecznych jest mniejsza niż ich stali odpowiednicy. Jeśli dodatkowo próchica zniszczy ząb mleczny może się okazać, że w przyszłości dla stałego następcy zabraknie miejsca. To z kolei generuje problem ortodontyczny i powoduje, że miejsce dla zęba stałego trzeba odzyskać. Jeśli nie uda się odtworzyć wystarczającej przestrzeni aparatem ortodontycznym, niekiedy konieczne może okazać się niestety usunięcie zęba stałego.

 

 

 

myORTHO to specjalistyczny gabinet ortodontyczny znajdujący się w centrum Poznania. Naszą pasją jest przywracanie pięknego i harmonijnego uśmiechu poprzez kompleksowe leczenie ortodontyczne, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Stosujemy pełen wachlarz możliwości jakie daje nam nowoczesna ortodoncja. Nasza oferta obejmuje stałe aparaty ortodontyczne (metalowe, porcelanowe, szafirowe), jak i zdejmowane (płytka Schwarza, Twin block) oraz alignery.  O ile to możliwe staramy się prowadzić leczenie bezekstrakcyjne ( bez usuwania zębów). Dokładnie planujemy nie tylko leczenie aktywne, ale i retencyjne, aby uzyskane efekty cieszyły jak najdłużej. Zapraszam! Joanna Jaskuła-Przybylska specjalista ortodonta ul. Słowiańska 32/8 Poznań